Як вибрати Nissan Leaf II (ZE1) з пробігом (відео)
Модель Nissan Leaf була саме тим локомотивом, який зробив технологію електромобільності масовою. Перша генерація моделі була авангардною, що виділяло його серед інших хетчбеків. Це відлякувало частину консервативної аудиторії. Друге покоління зробили вже більш традиційним і модель мало чим вирізняється серед інших міських хетчів. Та нас сьогодні більше цікавить прикладна частина.
На скільки електромобіль другого покоління виявився надійним, та чи є він витривалим? З цими питаннями ми звернулись до наших друзів з “Кий Авто”, офіційного дилера Nissan в Україні
Які бувають Nissan Leaf II (ZE1)
Друге покоління моделі Leaf вийшло на світовий ринок у 2017 році і отримало заводський індекс ZE1. Модель пропонувалась у двох варіантах виконання батареї. Переважна більшість машин у версії на 40 кВт-год. Саме такі офіційно продається в Україні. Для моделі пропонується двигун на 110 кВт (150 к.с.). Він розвиває крутний момент 320 Нм.
Також існує версія Leaf Plus з батареєю на 62 кВт-год. Двигун в неї має потужність 214 к.с. Але такі машини доволі рідко зустрічаються в продажу.
Машина має два варіанти зарядних розʼємів. Для зарядки змінним струмом авто мають переважно американський розʼєм Type1. Причому, навіть офіційні авто, що продані в Україні, також мають «американський» розʼєм.
З європейським Type2 – це вживані авто пригнані з Європи. Розʼєм змінного струму дозволяє заряджати авто потужністю до 6,6 кВт.
Швидкісний розʼєм зарядки постійним струмом – це CHAdeMO. Він здатен «переварити» потужність до 50 кВт.
Nissan дотримуватися філософії не ускладнювати конструкцію народного електромобіля. Тому в батареї нема системи примусового охолодження. Через те радять бути уважним до того, аби не перегріти батареї на швидкісних «нонейм» зарядних станціях.
Чи треба обслуговувати електромобіль
Звичайні автомобілі з ДВЗ регулярно потребують візитів на СТО для регулярного обслуговування. В першу чергу це стосується заміни оливи у двигуні. Рідше – в коробці передач. Та в електромобілів нема оливи у двигуні, а коробки передач нема зовсім. То ж виходить що заїжджати на СТО потрібно значно рідше. Обслуговування обмежується регулярною заміною фільтра салону раз на рік. Заміна фільтра обійдеться десь в 1400 грн (фільтр+робота). Гальмівну рідину та оливу в редукторі (близько 2500 грн) потрібно міняти кожні 60 000 км.
Для ефективної роботи радять кожні 2-3 роки перезаправляти систему кондиціонування.
Часто електромобілі обирають ті, хто живе у передмісті, щоб економити на паливі при частих поїздках в місто. І для таких власників важливий нюанс – гарна оглядовість. Особливо в осінньо-зимовий період. Тут є дві складові: робота фар та склоочисників.
Цікаво, що склоочисники радять міняти раз на рік, щоб забезпечити їх ефективну роботу. Адже працюють вони в агресивних умовах і можуть ушкодитись. Це приводить до того, що на склі при роботі двірників з’являються смуги, а то і подряпини. Щоб швидко та правильно вибрати розмір та модель склоочисники для свого авто можна скористатись спеціальними сайтами з підбору.
Передня підвіска це класичний і простий МакФерсон. Передні важелі підвіски такі ж як в моделі Juke. То ж проблем з пошуком запчастин для ходової нема.
Сайлентблоки, через які підрамник передньої підвіски кріпиться до кузова, також уніфіковані і використовуються також на кросоверах Juke, Qashqai та X-Trail. Сайлентблоки доволі живучі і потребують заміни в діапазоні 80-120 тис км.
Елементи передньої підвіски доволі живучі. Так важелі виходжують 80-100 тис км.
Особливість амортизаторів, що при встановленні неоригінальних з’являється сторонній стук. При використанні оригіналу (ціна близько 6500 грн за штуку) такої проблеми нема. Та задумуватись про заміну амортизаторів, навіть попри те що авто не дуже легеньке через батарею, доведеться тільки при пробігах 100 000 і більше.
В підвісці найчастіше потребують заміни стійки стабілізатора. Ціна оригіналу 1400 грн, а замінників близько 600 грн.
Власникам радять періодично звертатись на сервіс для перевірки наявності відкличний кампаній. Зокрема часто приходять пакети оновлення по електроніці. Для прикладу зараз є перепрограмування блоку, що відповідає за вирахування залишкового пробігу. Ці роботи безкоштовні та займають 30-40 хвилин часу.
При покупці вживаного електромобіля одним з найважливіших параметрів є перевірка стану тягової батареї. Процедура перевірки стану батареї називається SOH (State of Health).
В ході такої перевірки показується відсоток залишкової ємності батареї. При коректній експлуатації батареї живуть довго. До прикладу в одного з авто, що заїхав на сервіс перед нашим оглядом за три роки експлуатації та 36000 км пробігу деградація акумулятора склала 4%, тобто батарея зберегла 96% ємності.
Цікавий нюанс. Якщо Leaf привезений з Америки, то на батарею гарантія не працює. Водночас для європейських машин гарантія продовжує діяти в Україні всі 8 років з моменту випуску авто.
Батарея знаходиться під днищем авто і розташована в колісній базі. Батарея знаходиться в герметичному корпусі, то ж не боїться впливу атмосферних явищ. Додатково знизу вона закривається пластиковим кожухом для захисту від пилу та бруду.
Вихід з ладу батареї – рідкісне явище. Як правило це стосується машин пригнаних зі США. Такі авто переважно побували в ДТП і це може бути причиною проблем з батареєю, або силовою електронікою.
Якщо батарея вийшла з ладу, то повна заміна на оригінальну обійдеться близько 8000 доларів. Сам Nissan радить замінювати батарею у випадку коли її залишкова ємність складає менш як 75% від місткості нової (це стосується гарантійних авто).
На задній осі встановлена напівзалежна підвіска з балкою. В першу чергу треба звертати увагу на амортизатори. Але й вони потребують заміни лише після 100 000 км.
Одне з розповсюджених питань – як ходять гальма на Leaf? Внаслідок наявності системи рекуперації, яка при гальмуванні перетворює енергію авто через генератор на електрику і підзаряджає акумулятор основне навантаження знімається з гальм і перекладається на цю систему. За рахунок цього колодки включаються в роботу в самому кінці гальмування. То ж довговічність гальм це не міф. Колодки на Leaf можуть прослужити більше 100 000 км! А гальмівні диски більше ризикують бути пошкодженими корозією, а не зносом.
Чи варто зв’язуватись з вживаним Nissan Leaf II
Ціни на вживані екземпляри Leaf коливаються в діапазоні від 11000 до 25000 доларів. Та цікаво, що останнім часом сильно впали ціни на новий офіційний Ліф (близько 28 000 доларів). За бюджет середнього Leaf зараз вже можна купити Tesla Model3, не кажучи вже про китайські електромобілі.
Проте, модель Leaf продовжує утримуватись в топ електромобілів з пробігом, що імпортують в Україну. За статистикою щомісяця завозять близько 600 Ліфів. То чому ж його так вперто продовжують купувати? Відповідь в перевіреності конструкції, досвіду обслуговування першого покоління моделі та наявності деталей підвіски уніфікованих з іншими моделями Nissan. Крім того, чимало фірмових сервісів, на які завжди можна звернутись за ремонтом.