Як автомобілі Proton вийшли на орбіту
Цього дня, 41 рік тому, у Малайзії було підписано угоду про створення СП Perusahaan Otomobil Nasional Berhad щодо виробництва легкових автомобілів Proton. Свою діяльність підприємство розпочало зі складання легкової моделі Proton Saga, яка була копією японської машини Mitsubishi Lancer першого покоління.
Тим часом у місті Шах-Аламі розгорнулося будівництво нового автомобільного заводу. Він почав працювати в 1985 році, після чого випуск автомобілів різко зріс. Незабаром вони заполонили ринок Малайзії.
Підприємство швидко набиралося сили. У 1991 році воно було перетворено на вже незалежну від Mitsubishi компанію – Public Limited Company (PLC). Незабаром там було налагоджено виробництво силових агрегатів. Випуск автомобілів постійно наростав. У 1992 році він становив 100 тис. машин, а через п’ять років піднявся до рівня 150 тис.
У 80-ті – 90-ті роки під маркою Proton вироблялися моделі фірми Mitsubishi, але з іншими назвами. А перший автомобіль своєї власної розробки, хоча знову ж таки з двигуном конструкції Mitsubishi, фірма випустила в 2000 році.
Вже в перші роки свого існування компанія Proton розпочала активне просування своєї продукції на зарубіжні ринки, насамперед до Англії та інших країн з лівостороннім рухом. У 1989 – 2016 рока. на Британські острови всього було поставлено 141 209 автомобілів. На другому місці була Австралія: у 1995 – 2016 роках сюди відправили 34 985 од.
На сьогоднішній день 50,1% фірми Proton належить групі малайзійських компаній DRB-HICOM, а решта 49,9% – китайському холдингу Geely. Автомобілі Proton поставляються зараз як мінімум півтора десятка зарубіжних країн, головним чином азіатських.
На заводі в Пакистані, який було відкрито наприкінці 2020 року, налагоджено випуск кросоверів Proton моделей X70 і X50. Усього починаючи з 1985 року до теперішнього часу виготовлено понад 3,8 млн автомобілів Proton.